Uwaga!
Strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając nasz serwis zgadzasz się na ich przyjmowanie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności

 

BOLLYWOOD

Klasyczny taniec świątynny Bharata Natyam wywodzi się z południa Indii, ze stanu Tamil Nadu.

Tradycyjnie tańczony w świątyniach przez Devadasi – tancerki-kapłanki, był formą modlitwy do bogów i stanowił część obrzędu religijnego. Następnie wyszedł poza obręb świątyń i stał się kunsztowną formą sztuki. Za panowania Królowej Wiktorii jego wykonywanie zostało zakazane jako przedstawienie o zbyt uwodzicielskim charakterze. Oficjalnie ta forma ruchu powróciła na scenę w latach trzydziestych XX wieku. Każdy gest, a nawet spojrzenie, to skodyfikowany język znaczeń. Tancerka wciela się w postać tańczącej bogini. Za pomocą gestów dłoni - mudr, oraz mimiki twarzy opowiada historie, jej oczy podkreślają każdy ruch, bose stopy wytupują skomplikowane rytmy, a całe ciało tworzy symetryczną mandalę.

Taniec Bharata Natyam to forma klasyczna, skodyfikowana, ale oparte na niej choreografie do muzyki filmowej charakteryzują się zarówno płynnością, jak i dynamiką ruchu bioder, a także swobodną interpretacją muzyki. Subtelne uwodzenie, pewna siebie kobiecość i wyrafinowanie tej formy powodują niezmiennie zainteresowanie i uznanie ze strony tak męskiej jak i żeńskiej publiczności.

Taniec i muzyka Bollywood to już tylko czysta zabawa, dynamika ruchów i spontaniczna radość. Wystarczy nauczyć się kilku ruchów, aby świetnie się bawić przez całą noc.

Pokaz tańca indyjskiego obejmuje kilka choreografii w różnych nastrojach i tempach, do muzyki ze znanych bollywoodzkich filmów, takich jak „Czasem słońce, czasem deszcz", „Jestem przy Tobie", „Dil Se" czy „Devdas". Może być to taniec solowy w wykonaniu Lakshmi oraz układy grupowe całego zespołu – łącznie 8 osób, oczywiście w kilku różnych oryginalnych strojach. Lakshmi wykonuje również improwizacje do muzyki na żywo, a zespół

prowadzi też warsztaty dla widowni, aby zachęcić do wspólnego tańca oraz opowiadają o tańcu, Indiach i kulturze.

Taniec zespołu ubarwia imprezy promujące indyjskie filmy (kino Muranów) oraz wydarzenia związane z kulturą Indii (m.in. Świeto Diwali, Dni Kultury Indyjskiej, Dzień Uchodźcy, itp.).

Występowali też w programach telewizyjnych dla TVP 2 oraz TVP Kultura (Podróze z żartem, Pytanie na śniadanie, Kawa czy herbata, serial „Teraz albo nigdy", „39 i pół").

You must install Adobe Flash to view this content.
You must install Adobe Flash to view this content.